نحوه دریافت اجازه کار در استانبول

نحوه دریافت اجازه کار در استانبول

با توجه به موقعیت استراتژیک شهر استانبول و اهمیت این شهر در کشور ترکیه که به عنوان پایتخت اقتصادی آن نیز شناخته می‌شود و در سال‌های اخیر از رشد چشمگیر در مسائل اقتصادی نیز برخوردار بوده است توجه افراد بسیاری برای انجام فعالیت اقتصادی و زندگی درون این کلان‌شهر زیبا بسیار زیاد و مورد توجه بوده است. بر همین اساس تعداد زیادی از شرکت‌ها و برندها برای کسب و کار خود و افراد زیادی از سرتاسر دنیا برای کار این شهر را انتخاب می‌نمایند. اما نحوه کار کردن و یا سرمایه‌گذاری در این شهر بزرگ همواره مورد سؤال بسیاری از علاقه‌مندان به مهاجرت به این شهر بوده است. در این مقاله سعی بر آن داریم تا همه جوانب انجام کار و فعالیت اقتصادی را برای شما به‌طور مفصل شرح دهیم. به‌طور کلی شما در شهر استانبول به ۲ شیوه به عنوان یک خارجی می‌توانید اقدام به کسب‌وکار و جذب درآمد نمایید. یکی از این موارد ایجاد مجموعه‌ای اقتصادی با قوانین کشور ترکیه برای خود  و راه‌اندازی آن و روش دیگر کار کردن برای مجموعه‌ای ترکیه‌ای به عنوان کارگر و کارمند.

در شیوه اول شما می‌توانید داخل کشور ترکیه اقدام به ایجاد مجموعه‌ای تجاری برای خود با برند خود و شرکت مستقل یا سرمایه‌گذاری در اصناف مختلف و مورد نظر خود و پرداخت هزینه‌های دولتی نمایید و از این طریق اجازه کار و فعالیت درون کشور ترکیه را به دست آورید. برای انجام این مدل اجازه کار شما باید ابتدا اقدام به ثبت شرکت با نام تجاری خود و معرفی هیئت مدیره داخل شهر مورد نظر خود یا استانبول نمایید و بعد از ثبت شرکت و ثبت درون روزنامه رسمی اقدام به افتتاح مکان مورد نظر خود مانند ایجاد فروشگاه، رستوران یا دفتر کار با توجه به فعالیت خود نمایید. بعد از مشخص شدن مکان شما برای افتتاح کسب‌وکار دلخواه، شما باید با مراجعه به اداره مورد نظر صنف خود و دریافت مجوزهای لازم و ارائه ثبت شرکت خود، جواز صنفی خود را از آن اداره دریافت نمایید. بعد از دریافت جواز صنفی خود ملزم به استخدام حداقل ۵ کارمند اهل کشور ترکیه برای کسب‌وکار خود می‌باشید که علاوه بر حقوق به‌طور حتم باید بیمه‌ آنها را نیز به صورت ماهیانه پرداخت نمایید تا کسب‌وکار شما شکلی کامل و قانونی داشته باشد. با رعایت و انجام پروتکل‌های فوق شما به عنوان سرمایه‌گذاری خویش‌فرما می‌توانید درخواست به اجازه کار برای خود و یا شرکا با هیئت مدیره خود به اداره کار نمایید که درخواست شما با کامل بودن مدارک و اوراق و ثبت شرکتی که ثبت نموده‌اید بررسی و اگر مشکلی پیش نیاید می‌توانید صاحب کارت آبی از اداره مربوطه شوید که با صدور این کارت به صورت اتوماتیک بیمه sgk به شما تعلق خواهد گرفت که معتبرترین بیمه داخل کشور ترکیه می‌باشد که سابقه بیمه هم برای شما لحاظ خواهد شد و در آینده بازنشسته نیز داخل کشور ترکیه محسوب می‌شوید.

شیوه دوم که در ابتدا مقاله به آن اشاره نمودیم اخذ اجازه کار از طریق اشتغال برای ادارات و شرکت‌های ترکیه‌ای به صورت کارگر است که به‌طور کامل به آن خواهیم پرداخت.

اگر شما امکان این مورد را ندارید که برای خود کسب‌وکار راه بیندازد و با سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت اقدام به دریافت اجازه کار نمایند، نگران نباشید از طریق کار برای یک شرکت ترکیه‌ای یا مجموعه‌ای خدماتی به عنوان کارمند یا کارگر نیز می‌توانید اقدام به دریافت اجازه کار از اداره کار کشور ترکیه نمایید.

با توجه به تثبیت قانون جدیدی که از اوایل سال ۲۰۲۰ در کشور ترکیه منوط به دادن اقامت به خارجیان با اجاره واحد مسکونی صرفاً برای یک سال تصویب گردید خارجیان برای سکونت و ماندن در ترکیه به صورت متناوب و طولانی احتیاج به اجازه کار در سال دوم یا خرید واحد مسکونی می‌باشند که اخذ اجازه کار ممکن است برای آنها راحت‌تر باشد تا خرید واحد مسکونی.

برای دریافت اجازه کار از شرکت‌های ترکیه‌ای به عنوان کارگر یا کارمند باید از طرف شرکت مشخص که نیاز به فعالیت شما درون آن مجموعه است به اداره کار درخواست اجازه کار به نام شما نمایند که به‌طور مثال این شرکت احتیاج به فعالیت شما به عنوان متخصص یا کارمند یا کارگر می‌باشد. در این بخش سختگیری که از طرف اداره کار موجود می‌باشد این نکته است که تأکید بر نداشتن نیروی تخصصی ترک در این بخش است.

یعنی در تخصصی که شرکت برای  اداره کار درخواست مجوز می‌نماید در حالی مورد قبول قرار خواهد گرفت که نیروی کار ترک در آن زمینه یا نباشد یا حداقل تعداد کمی از آن تخصص درون کشور موجود باشد.

اگر خوش‌شانس باشید و بعد از درخواست از طرف شرکت ترکیه‌ای به اداره کار درخواست شما مورد قبول قرار گیرد شما دارای اجازه کار قانونی از طرف دولت ترکیه خواهید شد و کارت آبی به شما تعلق خواهد گرفت.

اقامت از طریق اجازه کار معتبرترین مدل اقامت در کشور ترکیه است که شامل کلیه امکانات رفاهی و اجتماعی نیز می‌شود و با اقامت کاری شما خانواده شما نیز دارای اقامت می‌باشند و می‌توانند داخل کشور ترکیه اقامت نمایند. با دریافت اجازه کار شما نیز دارای بیمه sgk از طرف دولت و وزارت کار می‌شوید که سوابق بیمه برای شما لحاظ خواهد شد و در آخر در کشور ترکیه به عنوان بازنشسته نیز شناخته خواهید شد. مواردی که ذکر نمودیم معتبرترین شیوه‌های دریافت اجازه کار داخل کشور ترکیه است که البته اخذ آنها نیز کار راحتی نمی‌باشد.

شما باید به این نکته مهم توجه نمایید که اجازه کار گرفتنی نمی‌باشد و صرفاً شرکتی که به شما و تخصص شما احتیاج داشته باشد می‌توان آن را برای شما اخذ نماید. در سال‌های اخیر دیده شده که برخی افراد سودجو با فریب افراد مختلف با پیشنهاد دریافت مبلغی به آنها وعده دریافت اجازه کار می‌دهند که این امر سرانجام نخواهد داشت و هیچ کس جز شرکتی که برای شما درخواست اجازه کار می‌نماید و مبلغ پول بیمه شما را هم خود پرداخت می‌نماید نمی‌تواند برای شما درخواست اجازه کار کند.

این روش‌ها مدل‌های قانونی دریافت اجازه کار داخل ترکیه محسوب می‌شوند و سایر هم‌وطنان که مشغول به کار در بنگاه‌های کوچک می‌باشند در اصطلاح از آنها به عنوان کار سیاه یاد می‌شود که قانونی نمی‌باشد.

 

شما میتوانید با لمس دکمه واتس آپ در انتهای این مقاله اقدام به طرح سوالات مهاجرتی خود به صورت رایگان نمائید 

همچنین ببینید

نحوه چگونگی استخدام و کار سیاه در استانبول

نحوه چگونگی استخدام و کار سیاه در استانبول

نحوه چگونگی استخدام و کار سیاه در استانبول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: کپی مجاز نمی باشد
خرید و اجاره خانه در استانبول