صنایع دستی استانبول

صنایع دستی استانبول

چیزی در حدود ۳۰ میلیون توریست در سال می‌رسد. تعداد زیادی از این جمع گردشگر در این شهر زیبا به دنبال بازدید و خرید صنایع دستی کشور ترکیه و شهر استانبول می‌باشند که برخی از آنها سابقه‌ای طولانی دارند و همواره در طول تاریخ مورد توجه بوده‌اند. صنایع دستی ترکیه در استانبول آنقدر زیبا می‌باشند که ساعت‌ها انسان مایل به دید و بازدید این محصولات می‌باشند. در این مقاله سعی به معرفی آثار و صنایع دستی معروف شهر استانبول داربم که به آن می‌پردازیم.

 

۱- سرامیک و کاشی ترکیه

یکی از کشورهای صاحب هنر کاشی‌کاری و سرامیک بدون شک ترکیه می‌باشد که در این امر در حوزه ساخت کاشی‌ها و سرامیک‌ها سابقه‌ای طولانی را در اختیار دارد. ساخت کاشی و سرامیک در کشور ترکیه به دوران ماقبل از عثمانی بازمی‌گردد اما در سال‌های بعد و هم‌زمان شدن با قرن ۱۷ مرکز کاشی‌کاری iznik تبدیل به یک مرکز تولید کاشی در امپراتوری عثمانی گشت.

در سال‌های بعد و با توجه به بیشتر شدن امکانات بعد از ایزنیک مرکز دیگری با نام Kütahya  اقدام به تولید سرامیک و کاشی‌های رنگی در این شهر نمود که در کار خود نیز بسیار موفق عمل نمود. بعد از کوتاهیا مرکز سرامیک‌سازی چاناکاله آغاز به فعالیت نموده که آثار هنری معتبر و زیبایی را نیز مورد ساخت و بهره‌برداری قرار داده است.

۲- محصولات بلور و شیشه

بسیاری از آثار ساخته شده توسط بلور و شیشه در زمان عثمانی هم‌اکنون مورد بازدید است که نشان‌دهنده تاریخ طولانی این صنایع دستی در استانبول بوده است. بسیاری از آثار صنایع دستی مانند لامپ‌های نفتی و گلدان‌های لاله و کاسه‌های شکر و پانل‌های شیشه‌ای رنگ‌آمیزی شده از آثار صنایع دستی آن دوره می‌باشد.

 

۳- چرم ترکیه

آثار فاخر ساخته شده از چرم ترکیه نیز بسیار معروف می‌باشد. وسایل گوناگون مانند صندل‌های چرمی و کیف و کفش‌های ساخته شده یا چرم از گذشته تاکنون مورد توجه بوده و جزء صنایع دستی کشور ترکیه محسوب می‌شود که نمونه‌های جدید آن نیز در بازارهای صنایع دستی در دسترس می‌باشد.

۴- محصولات چوبی

محصولات چوبی و ساخته شده از چوب نیز دارای سابقه‌ای طولانی در فرهنگ ترکیه می‌باشد که جزء صنایع دستی برتر این کشور محسوب می‌شده است. وسایلی مانند تخته نرد که از دوران سلجوقیان فروش آن رایج گردیده است. سایر محصولاتی که با چوب از نمادهای ترکی در آن‌ها استفاده می‌شود نیز از جمله آثار فاخر صنایع دستی این کشور محسوب می‌شوند.

۵- محصولات نساجی

ابزاری که مورد بافتن قرار می‌گیرند از آنها موارد بسیار زیبایی مانند گلدوزی و کیسه‌های پارچه‌ای با رنگ‌های مختلفی حاصل می‌شود نیز از جمله صنایع دستی مشهور کشور ترکیه محسوب می‌شود که این موارد نیز سابقه‌ای تاریخی را شامل است.

۶- استفاده از هنر خوشنویسی

خوشنویسی و خطاطی تاریخی از دیگر مواردی است که در طول تاریخ از زمان عثمانی ترک‌ها به آن علاقه‌ای زیاد نشان داده‌اند و همواره مورد توجه بوده است. در زمان گذشته عثمانی‌ها آن را با شوق و شور مذهبی الهام گرفته و در طول ۵۰۰ سال از آن بهره‌مند گردیده‌اند. خوشنویسی ترکی عثمانی همراه با نقوش انتزاعی عرب بر روی دیوارها و سقف مساجد از جمله این موارد است.

۷- تابلوفرش دست‌بافت و قالیچه

فرش‌های قدیمی و قالی‌های اصیل ترک همواره در طول تاریخ مورد توجه بوده است و در بسیاری از موزه‌های جهان نگه‌داری می‌شوند. امروزه قالیچه‌های دست‌بافت و تابلوفرش‌های دست‌ساز ناب ترکی از جمله مهم‌ترین صنایع دستی این کشور می‌باشد.

۸- فلزکاری و مس

فلزکاری بر روی وسایل مختلف که سابقه‌ای طولانی دارد نیز از جمله موارد صنایع دستی در کشور ترکیه محسوب می‌شود که همواره مورد توجه بوده است. مس نیز که از نقش پررنگی در صنایع دستی برخوردار است در زمینه‌های زیادی علاوه بر لوازم آشپزخانه و جواهرات استفاده می‌شود. در کارهای دیگری همچون ساخت ظروف مس خاص نیز مورد ساخت قرار گرفته که آن نیز جزء آثار و صنایع دستی این کشور مورد توجه بوده است.

موارد ذکر شده در این مقاله‌ها در ارتباط با صنایع دستی کشور ترکیه بخشی از مهم‌ترین مواردی است که مورد استقبال است و ممکن است که مطالب دیگری را بتوان به این لیست اضافه نمود. کشور ترکیه در موضوع صنایع دستی از پیشتازان بوده است.

 

همچنین ببینید

کاخ بیلربی

عمارت های مشهور استانبول

۵ / ۵ ( ۱ امتیاز ) عمارت ادیب افندی عمارت کنت استراگو . عمارت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: کپی مجاز نمی باشد
...هر سوالی داری بپرس