نحوه ثبت نام در مدارس ترکیه
مدارس و پایه های آموزشی را در پست های قبلی به طور کامل و مفصل توضیح داده و به آنها پرداخته ایم .
اما سوال بسیاری از هموطنان عزیزمان مبنی بر چگونگی و ثبت نام در کالج ها و مدارس فعال در شهر استانبول و اطلاع از میانگین قیمت و هزینه تحصیل در مدارس شهر استانبول می باشد که بنا داریم در این مقاله به شکلی کامل به آن بپردازیم.
به طور کلی در شهر استانبول نیز مانند تمام شهرهای ایران مدارس به دو بخش دولتی و خصوصی تقسیم شده اند و مشغول خدمت رسانی به دانش آموزان می باشند.
ثبت نام در مدارس دولتی فعال در شهر استانبول برای خارجیان و ایرانیان قابل انجام است و با داشتن کارت اقامت و تاییدیه از اداره نفوس و فرمانداری منطقه در مدارس دولتی نزدیک به محل سکونت انجام پذیر است.
برای آن دسته از هموطنانی که مارت اقامت آنها صادر نشده و یا به دست آنها نرسیده این دانش آموزان به عنوان میهمان ثبت نام می شوند و بعز اخذ اقامت به عنوان دانش آموز رسمی مشغول به ادامه تحصیل می شوند.
اما برعکس مدارس دولتی که ثبت نام برای ایرانیان مقداری سخت و فرسایشی است کالج ها و مدارس خصوصی استانبول ثبت نام دانش آموزان ایرانی را به راحتی هرچه تمام تر انجام می دهند و مشکل خاصی در این زمینه برای ایرانیان موجود نمی باشد.
در بحث ثبت نام دانش آموزان ایرانی در مدارس و کالج های خصوص شهر استانبول باید به این نکته توجه داشت که این مدارس بر اساس نوع و درجه دارای سطح کیفی متفاوت و در نتیجه مبالغ متفاوتی را هم بر این اساس از دانش آموزان درخواست می نمایند.
کالج های خصوصی کشورهای دیگری مانند ایتالیا،آلمان،اسپانیا،آمریکا نیز داخل استانبول شعباتی دارند که تحصیل در آنها هم با هزینه های متفاوتی روبرو است.
البته درباره ثبت نام و هزینه این کالج ها و مدارس خصوصی داخل استانبول باید به این نکته مهم توجه نمود که بر اساس هر پایه تحصیلی نیز قیمت ها دارای فرق اساسی می باشد.
به طور مثال مقطع ابتدایی با مقطع دبیرستان در همان کالج مورد نظر نیز دارای تفاوت قیمت است که باید آن را در نظر گرفت.
نکته بعدی که در این کالج ها و مدارس خصوصی استانبول قابل اشاره است دریافت هزینه نهار و سرویس های رفت و آمد است که از شما هنگام ثبت نام اخذ خواهد شد.
در این مقاله به جداول اخذ هزینه مدارس و کالج های مختلف و برتر شهر استانبول اشاره خواهیم نمود که میتوانید مشاهده و فرق قیمتی در میان مدارس و کالج های مختلف را بررسی نمایید.
نکته قابل ذکر اینکه همه دانش آموزان غیر ترک در صورت وطن داش نشدن ، نهایتا بایستی برای ورود به دانشگاه در آزمونهای یوس شرکت نمایند بنابراین توصیه می گردد دانش آموزانی که در کلاس یازدهم به پایین مشغول به تحصیل هستند و قصد ادامه تحصیل در دانشگاههای ترکیه را دارند حتما از مدارس ترک زبان استفاده نمایند . طبیعی است که در ابتدای ورود به این مدارس ممکن است با مشکلاتی در رابطه با زبان ترکی مواجه گردند ولی با کمی تلاش و ممارست براحتی این مرحله را گذرانده و در آینده تحصیلی موفق تر خواهند بود .
.
** دوستانی که از ایران تشریف می آورند کل مدارک تحصیلی فرزندشان را از مدرسه دریافت نمایند و مهر آموزش و پرورش را هم بر روی مدارک اخذ نموده و چنانچه قصد ثبت نام در مدارس ایرانی دارند همین مدارک تحویل مدرسه نمایند. اگر قصد ثبت نام در مدارس ترک را دارید در استانبول به آدرس سلطان احمد اداره آموزش و پرورش برای دنکلیک جهت معادل سازی ببرید . نیازی به ترجمه مدارک نیست ولی چنانچه از شما ترجمه خواستند فقط آخرین کارنامه و مدرک تحصیلی را ترجمه و تحویل دهید. بعد از معادل سازی می توانید جهت ثبت نام مدرسه اقدام نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.