تراموای استانبول

istanbul tramvay

تراموای استانبول
تراموای استانبول

تراموا که از مهم‌ترین عناصر حمل و نقل شهری است، در سال 1852 در آمریکا (Brod way) و در سال 1855 در فرانسه (پاریس) و به طور فزاینده‌ای در سایر شهرهای اروپایی معرفی شد.

ساخت تراموا در استانبول در نتیجه امتیازی اعطا شده به کونستانتین کاراپانو محقق شد و خط اول در 31 ژوئیه 1871 با مراسمی که در منطقه توپخانه استانبول برگزار شد مورد افتتاح قرار گرفت.

در تاریخ 30 اوت سال 1869 قرارداد احداث راه‌آهن و تأسیسات آن به شرکت تراموای استانبول که توسط کاراپانو تأسیس شده بود به مدت 40 سال واگذار گردید.

یکی از نخستین ترامواها که به اسب کشیده می شد ، بین مناطق عذاب کاپی و بشیکتاش برقرار شد و این خط بعدها به اورتاکوی گسترش یافت. بعد از آن خطوط امین اونو به آکسارای و آکسارای به یدی کوله و آکسارای به توپکاپی با استفاده از 430 اسب در سال اول مورد بهره‌برداری قرار گرفت و در ازای جابه‌جایی 4/5 میلیون مسافر 53 هزار پوند درآمد حاصل گردید.

تراموا خیابان استقلال
تراموا خیابان استقلال

در سال‌های بعد خطوط جدید همچون  تکسیم به پانگالتی و شیشلی به شاهزاده باشی و فاتح به ادرینه کایی و گالاتاسرای به امین اونو نیز افتتاح گردید.

در سال‌های ۱۹۱۱ و ۱۹۱۲ خطوط تراموا به مناطق دیگری چون شیشلی و بشیکتاش رسید اما به علت جنگ جهانی اول این خطوط به مدت ۸ ماه تعطیل گردیدند.

در سال ۱۹۱۴ بهره‌برداری و استفاده از تراموا با حرکت اسب‌ها متوقف گردید و دولت به فکر ساختار جدیدی در این حوزه حمل و نقل مهم افتاد. در سال ۱۹۳۳ و بعد از تأسیس جمهوری ترکیه با دستور مستقیم آتاتورک برای جشن‌های ۱۰ ساله جمهوری ناوگان تراموا و اتوبوس در استانبول (۳۲۰ تراموا + ۱۴ اتوبوس) به طور کامل تحویل داده شد و کارخانه تراموا در ۱۶ ژوئن ۱۹۳۹ ملی گردید.

 

تراموای استانبول کجاست
تراموای استانبول کجاست

در سال ۱۹۸۹ با ترمیم‌ واگن‌های برقی در موزه، تراموا برقی برای اهداف نوستالژیکی به بهره‌برداری رسید. خیابان استقلال که مناسب‌ترین مکان برای رونمایی از فرهنگ تراموای نوستالژیک در بین عابران پیاده است هم‌اکنون به نمادی از شهر استانبول با رنگ‌های سفید و قرمز تبدیل شده و روزانه با فعالیت در بین جمعیت میلیونی این خیابان خاطرات نوستالژیک ادوار گذشته را یادآوری می‌نماید.

تراموای برقی که نماینده فعلی و زنده نسل‌های گذشته تراموا است هم‌اکنون روزانه ۲ هزار و ۵۰۰ مسافر را در شهر استانبول جابه‌جا می‌نماید.

 

خطوط تراموای استانبول
خطوط تراموای استانبول

ساعات کار تراموای استانبول:

ایام هفته:7 صبح تا 22/45

7/30 تا 22/45

در حال حاضر خطوط تراموا در ۲ خط شماره‌های T1 و T4 در شهر استانبول در حال فعالیت می‌باشند. خط شماره T1 تراموا استانبول از ایستگاه کاباتاش در بندر امین اونو آغاز و با گذر از خیابان اردو  و محله آکسارای وارد خیابان فندق‌زاده شده و در انتها در ایستگاه باجیلار به پایان می‌رسد.

خط شماره T4 تراموا از ایستگاه توپکاپی واقع در خط T1 تراموا در منطقه تاریخی فاتح آغاز شده و در ایستگاه مسجد السلام در منطقه سلطان قازی استانبول به پایان می‌رسد.

 

با استفاده از اپلیکیشن Moovit نیز میتوانید در سریعترین زمان ممکن مسیر دلخواه خود را در سیستم حمل و نقل عمومی بیابید.

لینک اپلیکیشن Moovit :

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tranzmate&hl=tr

 

در ادامه به خطوط تراموا و ایستگاه‌های آن خواهیم پرداخت:

نقشه سراسری تراموای استانبول

نقشه سراسری تراموای استانبول

2 نظر برای «تراموای استانبول»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *