نحوه خرید ملک در استانبول
نحوه خرید ملک در استانبول

استانبول در سال‌های اخیر با توجه به رشد و شکوفایی اقتصادی و همچنین آزادی‌های اجتماعی با توجه به لائیک بودن جمهوری ترکیه و نزدیکی بسیار زیاد به ایران و داشتن موارد مشترک فرهنگی و مهم‌تر از همه نداشتن ویزا برای شهروندان ایرانی و تردد بسیار راحت و داشتن خطوط هوایی و زمینی بسیار زیاد بین کشورهای ایران و ترکیه و موارد مشترک بسیار زیاد دیگر باعث شده است تا ایرانیان کشور ترکیه و شهر استانبول را برای زندگی و همچنین سرمایه‌گذاری انتخاب نمایند.

از موارد مهم قابل اشاره دیگر در این موضوع می‌توان به امکانات و قیمت‌های خانه‌های ساخته شده در استانبول در سال‌های اخیر اشاره کرد که باعث شده تا مخاطبان بسیار زیادی از سرتاسر دنیا را جذب خود نمایند. به‌طور کلی در استانبول بر اساس امکاناتی که به شما داده می‌شود مبلغی با همان امکانات و شرایط از شما دریافت می‌گردد و به‌طور کلی قیمت مسکن به قیمت واقعی و اصلی آن بسیار نزدیک می‌باشد.

شهرک‌سازی‌های اخیر در شهر استانبول به رشد چشم‌گیری رسیده است. شرکت‌های ساختمانی برند در نقاط لوکس استانبول در حال تکمیل سازه‌ها و برج‌های مدرن و بین‌المللی می‌باشند. در محله‌های دور از مرکز شهر نیز دیگر شرکت‌های ساختمانی با توجه به تقاضای خرید از سوی مشتریان داخلی و خارجی مشغول فعالیت می‌باشند.

قیمت آپارتمان و خانه در استانبول با توجه به منطقه متفاوت است مناطق لوکس و شناخته‌شده و مرکزی به نسبت از قیمت بالاتری نسبت به مناطقی که فاصله آنها با مرکز شهر زیاد است را دارا می‌باشند ولی با توجه به گستردگی شهر استانبول و طولانی بودن این شهر تقریباً با هر بودجه‌ای از خیلی کم می‌توان در استانبول صاحب خانه اما با امکانات محدود در مناطقی خاص شد.

در سال‌های اخیر استانبول مرکز اصلی خرید آپارتمان از طرف ایرانیان بوده است و طبق آمار منتشر شده، ایرانیان از رتبه‌های بالای خرید خانه در شهر استانبول می‌باشند که عوامل زیادی باعث شده تا به سمت خرید خانه در کشور ترکیه و شهر استانبول روی آورند.

همان‌طور که گفته شد شما با هر بودجه‌ای معمولاً از ۱۰۰ هزار لیر ترکیه به بالا می‌توانید در استانبول صاحبخانه شوید این مبلغ بیشتر در مناطق غربی شهر استانبول در مناطق اسنیورت و بیلیکدورزو بیشتر می‌باشد، در سال‌های اخیر مناطق نام برده شده در غرب استانبول پایگاه ایرانیان استانبول بوده و تعداد زیادی از هموطنان ایرانی در این مناطق صاحبخانه شده‌اند.

نحوه خرید ملک در استانبول

این مناطق فاصله نسبتاً زیادی با مرکز شهر استانبول دارند اگر شیشلی استانبول را مرکز شهر بدانیم، فاصله‌ای تقریباً به طول ۴۰ کیلومتر می‌باشند اما مناطقی لوکس و خوش‌ساخت با ساختاری مدرن می‌باشند. هر چقدر که به مرکز شهر استانبول و مناطق شناخته‌شده‌ای چون ساریر و بشیکتاش و کادیکوی نزدیک شویم قیمت آپارتمان‌ها با توجه به امکانات و ساختار شهرک‌ها متفاوت و بالاتر است.

نحوه خرید ملک در شهر استانبول به این صورت می‌باشد که شما بعد از بازدید واحدهای مختلف بر اساس بودجه مورد نظر خود و انتخاب واحد آپارتمان مورد نظر خود مبلغی را به عنوان بیعانه به آژانس املاک واگذار و قولنامه‌ای را با قیمت تمام شده و متراژ معین بر اساس واحد انتخابی از آژانس املاک دریافت می‌نمایید.

آژانس املاک پس از دریافت مبلغ بیعانه شما کد رهگیری از فرمانداری منطقه مورد نظر دریافت می‌نماید که در حقیقت همان کد زمان مراجعه شما به فرمانداری جهت انتقال سند می‌باشد. نکته قابل توجه در این مرحله این است که باید بدانید نقل و انتقال املاک و مستغلات در استانبول داخل فرمانداری مناطق انجام می‌شود نه در دفترخانه اسناد رسمی بر عکس ایران است.

نحوه خرید ملک در استانبول
نحوه خرید ملک در استانبول

بعد از دریافت کد رهگیری و مشخص شدن تاریخ مورد نظر به اتفاق آژانس املاک و فروشنده ملک به فرمانداری منطقه مراجعه و نقل و انتقال با حضور طرفین معامله آغاز خواهد شد.

یکی از مهم‌ترین نکات در این مرحله حضور مترجم رسمی دادگستری ترکیه به عنوان فردی تأییدشده و بی‌طرف از سوی دولت ترکیه برای کوتاه کردن دست‌های واسطه و کلاهبرداران ملک می‌باشد که در زمان انتقال سند حضور وی حتمی می‌باشد و بدون حضور مترجم رسمی دادگستری سند ملک به هیچ عنوان انتقال پیدا نخواهد کرد.

وظیفه مترجم در هنگام حضور بین خریدار و فروشنده ترجمه سند خانه یا ملک مورد نظر برای طرف خارجی می‌باشد که توضیح می‌دهد که وی چه متراژ و اندازه‌ای با چه مشاعات و امکاناتی و چه قیمتی اقدام به خرید این ملک می‌نماید.

بعد از ترجمه توسط مترجم رسمی و در صورت تأیید خریدار مبلغ وجه مورد نظر که از قبل حاضر گردیده به فروشنده تحویل و امضا سند توسط کارمند رسمی فرمانداری منطقه از دو طرف معامله گرفته خواهد شد.

در کشور ترکیه نقل و انتقال سند به صورت آنی و آنلاین می‌باشد و در صورتی که آپارتمان مشکلی نداشته باشد در همان لحظه به نام خریدار انتقال پیدا خواهد کرد.

بعد از امضا و انتقال سند، عکسی از طرف خریدار جهت سند جدید به نام وی از او گرفته خواهد شد و با گذشت زمانی در حدود ۳۰ تا ۴۰ دقیقه سند جدید خانه با نام وی و عکس و مشخصات کامل فرد خریدار به وی تحویل داده خواهد شد و او از این لحظه صاحبخانه جدید ملک مورد نظر می‌باشد.

نکات مهمی که در هنگام خرید ملک باید در نظر داشته باشیم عبارت است از اینکه کل مبلغ خانه را به عنوان بیعانه پرداخت ننماییم، قبل از حضور در فرمانداری از صحت و سقم سند خانه و اصل بودن آن مطلع شویم، هنگام حضور در فرمانداری و انتقال سند تمام سؤالات خود مانند بدهکار بودن یا نبودن خانه را جویا شویم و در صورت دقیق بودن تمام موارد وجه مورد نظر را به صاحبخانه انتقال دهیم.

خرید خانه استانبول
خرید خانه استانبول

مدارک مهمی که برای خرید خانه در ترکیه به آنها احتیاج خواهید داشت عبارت است از اصل و کپی پاسپورت، ترجمه پاسپورت با تأیید دفترخانه رسمی ترکیه، عکس ۴×۳ به تعداد لازم دریافت شماره مالیاتی از اداره مالیات منطقه که رایگان می‌باشد و در زمانی کوتاه با مراجعه به اداره مالیات با همان vergi دریافت خواهید نمود.

از مهم‌ترین نکات در خرید خانه توسط خارجیان که معمولاً باعث آشفتگی ذهن آنها می‌شود به این مورد می‌توان اشاره نمود که قیمت خانه با قیمت سندی یکی نمی‌باشد و بعضاً تردیدهای فراوانی را مخصوصاً در ذهن هموطنان ایرانی به وجود می‌آورد. بر همین اساس توضیحاتی کامل راجع به این موضوع ارائه خواهیم نمود.

در کشور ترکیه جهت پرداخت مالیات به مبلغ کمتری عرف این می‌باشد که قیمت واقعی خانه‌ها را در سند خانه ذکر نمی‌نمایند تا دو طرف از پرداخت مالیاتی سنگین پرهیز نمایند. بر همین اساس در روز قولنامه خانه توافق می‌شود که چه قیمتی در سند در فرمانداری ذکر شود که مالیات کمتری داشته باشد و این امر این‌طور تلقی نمی‌شود که چون قیمت در سند کمتر ذکر خواهد شد قیمت واقعی آن نیز کمتر از پرداختی مشتری باشد. این امر یک کار رایج در نزد خود شهروندان ترکیه هم می‌باشد و آن را انجام می‌دهند و هیچ جای نگرانی وجود نخواهد داشت.

نکته بعدی این موضوع است که در سند خانه‌ها نام برج‌ها و شهرک‌ها ذکر نخواهد شد و بر اساس آدرس شهری که توسط شهرداری‌های مناطق ابلاغ شده است درون سند خانه ذکر خواهد شد. پس اگر مشاهده نمودید که نام برج با شهرک داخل سند نیست نگران نباشد و به طبقه و پارکینگ و متراژ خود دقت نمایید تا آدرس.

یکی دیگر از نکات مهم در خرید خانه و سند خانه متراژ خانه‌ها در ترکیه است؛ در سند خانه‌ها در ترکیه ۲ متراژ ذکر شده است که یکی از آنها Net و یکی دیگر Brut می‌باشد که به توضیح این موارد خواهیم پرداخت. متراژ Net متراژ واقعی آپارتمان مورد نظر شما می باشد بدون پرتی و متراژ Brut متراژی است که با مشاعات از ساختمان و پروژه اختصاص یافته گفته می‌شود که متراژ کلی از مشاعات و متراژ مفید می‌باشد. اگر شما می‌خواهید بدانید متراژ مفید آپارتمان شما چند متر است باید به متراژ Net توجه فرمایید که از مهم‌ترین قسمت‌های نقل و انتقال سند خانه خواهد بود. اگر متوجه نشدید یا هر چیز دیگری به راحتی با سؤال از مترجم رسمی دادگستری می‌توانید از متراژ Net خانه خود مطلع شوید.

نحوه خرید ملک در استانبول

نکته دیگر در هنگام خرید خانه در ترکیه مبله بودن یا نبودن آنهاست. اگر شما خانه‌ای را که انتخاب نمودید به عنوان مبله به شما معرفی شده باشد در هنگام نقل و انتقال و قول‌نامه خانه نیز باید در آن قید شود که این خانه با تمام وسایل فروخته شده است.

اگر بتوانید ریز جزئیات لوازم خانه را نیز در قول‌نامه ذکر نمایید کارتان بسیار اصولی‌تر خواهد بود و در هنگام تحویل واحد توسط فروشنده سوء تفاهمی پیش نخواهد آمد.

خرید ملک در ترکیه
خرید ملک در ترکیه

در هنگام خرید خانه در ترکیه باید به هزینه‌های دیگر این امر نیز توجه داشته باشید که غیر از مبلغ خانه مورد نظر شما با هر بودجه‌ای شما هزینه‌هایی نیز هنگام انتقال سند خواهید داشت که به آنها خواهیم پرداخت:

اصلی‌ترین هزینه‌های شما هنگام خرید خانه عبارت است از کمیسیون املاک که واحد مورد نظر را برای شما پیدا و ارائه نموده است نرخ کمیسیون در سال ۲۰۲۰ در شهر استانبول برای فروش خانه و مستغلات از ۱٪ تا ۳٪ بر اساس مناطق مختلف استانبول از مشتریان دریافت می‌شود.

این در حالی است که نرخ قانونی کمیسیون فروش املاک و مستغلات در شهر استانبول ۱٪ می‌باشد ولی همان‌طور که گفته شد این مبلغ توافقی است و بر اساس توافق از شما از ۱٪ تا ۳٪ اخذ خواهد شد.

مورد بعدی پرداخت خرج سند خانه به اداره مالیات می‌باشد که قانوناً باید بین دو طرف خریدار و فروشنده تعیین شود اما معمولاً فروشنده از آن سر باز خواهد زد و شما باید به پرداخت آن اقدام نمایید. هزینه خرج سند تقریباً ۳٪ از کل مبلغ خانه می‌باشد که در سند ذکر شده است. بر همین اساس طرفین مبلغ داخل سند را کمتر از قیمت واقعی اعلام می‌دارند.

این ۲ مورد از اصلی‌ترین هزینه‌ها انتقال سند می‌باشد اما هزینه‌های جزئی‌تر دیگری مانند ترجمه پاسپورت نیز وجود دارد که معمولاً رقمی آن‌چنان نمی‌شود.

موارد توضیح داده شده فرایند کلی خرید ملک در کشور ترکیه می‌باشد اما توصیه ما به شما خوبان این می‌باشد که ملک مورد نظر خود را از آژانس‌های معتبر ملکی خریداری نمایید و تا پایان نقل و انتقال سند به مواردی که ذکر کردیم توجهی کامل داشته باشید و تا از صحت و سقم چیزی مطلع نگردیدید به انجام آن کار تن ندهید.

متأسفانه سال‌های اخیر تعداد کسانی که با وعده‌های پوچ مانند پیش‌فروش آپارتمان با رقم پایین از هموطنان عزیزمان کلاهبرداری نموده‌اند کم نبوده است لذا قبل از واریز وجه و اعتماد به افراد گوناگون از سابقه کاری آنان و مشخصات آنها کاملاً مطلع شوید سپس اقدام به خریداری ملک نمایید.

 

در صورت داشتن هرگونه سوال در ارتباط با خرید ملک در شهر استانبول میتوانید به صورت رایگان و با لمس دکمه واتس آپ در انتهای این مقاله تمام سوالات خود را مطرح نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.